Telefon
WhatsApp
İnstagram
rajibraj 24 Şubat 2024, 00:10

Arı ekmeği kansere karşı koruyucu mu?

  • 36Görüntüleme

Arı ekmeği nedir?

Arı ekmeği fermente edilmiş ve doğal olarak korunmuş polendir. Bitki poleni ve nektardan oluşan arı ekmeği yalnızca arılar için değil aynı zamanda insanlar için de oldukça önemlidir. Aynı zamanda, Yüksek miktarda laktik asit ve başka metabolitler arı ekmeğini mikroorganizmalara karşı bozulmaktan korur. Aynı zamanda arı ekmeği, fenolik bileşikler, alfa tokoferol ve koenzim Q10 gibi antioksidan bileşikler açısından iyi bir kaynaktır.

Arı ekmeği ve arı poleni kıyaslandığında farklılıklar nelerdir?

Arı ekmeği arı polenine göre B ve K vitaminleri açısından daha zengindir ve daha yüksek asiditeye sahiptir. Polene göre aminoasit içeriği daha yüksektir ve bu aminoasitler kolayca sindirilebilmektedir.

Polenin dış kabuğu midede sindirilemezken, arı ekmeğinde polen dış kabuğu arının enzimleriyle bekletildiği için sindirimi kolaydır.

 

Arı ekmeğinin bileşiminde neler bulunmaktadır?

Temel olarak A,B1,B2,B3,B6,B12,P,C,E,K,D,H vitaminleri; Ca,Fe, P, S, Cl, K, Na, Mg, Cu, Zn, Co, Se, Mo, Se, Cr, Si ve Ni mineralleri, elzem proteinlerden triptofan, lösin, fenilalanin, valin, arginin, metiyonin, izölösin, metiyonin, histidin, lizin, treonin içermektedir. Aynı zamanda arı ekmeği kemferol, p-kumarik asit ve izorhamnetin, apienin, ferulik asit ve gallik asitlerce zengin bir polifenol kaynağı olarak belirtilmektedir.

Arı ekmeğinin faydalarına neleri örnek verebiliriz?

Arı ekmeği bileşimi açısından fonksiyonel bir üründür. Antioksidan, antimikrobiyal, antiviral, antiaritmik, antibiyotik, antiinflamatuar ve antikanserojeniktir.

Arı ekmeği hangi hastalıkların tedavisinde önemli roller üstlenir?

Karaciğer ve sinir sistemi üzerinde olumlu etkileri bulunmaktadır. Vücutta çeşitli toksinlerin atılmasında görev alır. Aynı zamanda dokuları yenilemede, zihin yorgunluğunu ve dikkat dağınıklığını azaltmada, prostat tedavisinde, bağışıklık sistemini güçlendirmede, obezite kaynaklı lipid peroksidasyonunu önlemeye yardımcı olur.

İçeriğindeki retanyum sayesinde kalp damar tıkanıklıklarını önlemede; asetilkolin ile kabızlık ve tansiyon tedavisinde kullanılmaktadır. Arı ekmeği radyasyon önleyici özellik gösterir.

Balın yanında ilave arı ürünlerinin birlikte kullanımı ne gibi bir olumlu etkiler sunabilir?

Kolawski ve Makarewicz tarafından yapılan çalışmada, propolis ve arı ekmeğiyle bal zenginleştirilmiştir. Çalışmanın sonucunda  Zenginleştirilmiş olan balların toplam fenolik içeriğinin, antioksidan kapasitesinin arttığı tespit edilmiştir. Buna ek olarak antioksidan kapasite artışında en güçlü etkinin ilave arı ekmeğinden kaynaklandığı saptanmıştır.

Yapılan başka bir çalışma sonucunda bala ilave edilen arı poleni veyab arı ekmeği ile beraber Mg ve Fe içeriği 20 kat, Zn içeriği 14 kat artmıştır. Bala eklenen arı ekmeği K, Ca, Mg, Fe ve Cu içeriğinde arı polenine göre daha fazla artış östermiştir.

Esra Şahin