Telefon
WhatsApp
İnstagram
rajibraj 23 Şubat 2024, 22:51

En yüksek protein değerine sahip tohum Kenevir

  • 20Görüntüleme

Sadece tıbbi amaçlı olarak en az 3 bin yıl önce kullanıldığı bilinen kenevirin ilk kullanımı ise 8 bin yıl öncesine dayanıyor.

1 Çorba Kaşığı Kenevir Tohumu 165 kaloridir. 30 gram Kenevir Tohumu içeriğinde 2,60 Karbonhidrat(g), 9,47 Protein(g), 14,63 yağ(g), 1,20 lif(g), 21,00 Kalsiyum(mg) barındırır.Kenevir Tohumu % 9,32 karbonhidrat, % 33,92 protein, % 52,39 yağdan oluşur. Bu değerler ile, bilinen en yüksek protein değerine sahip tohum diyebiliriz.

(Cannabis) bitkisinin küçük tohumları olan Kenevir Anadolu’da ‘çedene’ adıyla da bilinmektedir. Ülkemizde genellikle kuş yemi olarak da kullanılsa da sağlığa olan faydalarının anlaşılmasıyla son yıllarda mutfakta daha fazla tercih edilmeye başlanmıştır. İki türü bulunan kenevir bitkisinin içeriğinde bulunan tetrahydrocannabinol (THC) maddesi uyuşturucu etkisi yapar. Dişi hint keneviri içeriğinde yüzde 5 ila yüzde 20 aralığında THC bulunurken, endüstriyel amaçlı yetişen kenevir türlerinde bu oran binde 3’ün altındadır. Yani endüstriyel kenevir bitkisi bilinenin aksine uyuşturucuya dönüştürülemiyor. Tohum şeklinde ve yağ şeklinde kullanılabilen kenevir bitkisi antioksidan kapasitesiyle cilde çok iyi gelir, saçları besler ve hızlı uzamasını sağlar.Tarladan elde edilen kenevir lifleri tekstil sektöründe, çekirdekleri ise kozmetik sektöründe kullanılıyor

Kenevir sapından kağıt ve kumaş da üretilebiliyor …

Kenevirden üretilen keten, modacılar tarafından, hem hafif olduğu için hem de terletmediği için çokça tercih ediliyor. Biliyor muydunuz ? İlk kot pantolon, kenevirden yapılmıştır; hatta “kanvas” kelimesi kenevir ürünlerine verilen isimdir.

Kenevir,  AIDS ve kanser tedavisinde kemoterapi ve radyoterapi tedavilerinin etkilerini azaltmaktadır.

Kenevir dünyanın her yerinde yetiştirilebilir ve çok az suya ihtiyaç duyar. Ayrıca kendisini böceklerden koruyabildiği için tarım ilacına da ihtiyaç duymaz. Hemen her yerde yetişebilir ve havayı temizler O2 üretimi oldukça fazladır. Bir dönümlük kenevirden, 4 dönüm ağaca eş kağıt üretilebilir. Kenevir tam 8 kez kağıda dönüştürülebilirken, ağaç 3 kez kağıda dönüştürebilir. Kenevir 4 ayda yetişir, bir ağaç ise 20-50 yılda…

Kenevir, gerçek bir radyasyon temizleyicidir.

Protein ve aminoasit bakımından zengindir

Özellikle vegan ve vejetaryen beslenen insanlar için ideal bir besin kaynağı olan kenevir tohumu, günde 3 yemek kaşığı kadar tüketilirse insan vücudunun gerek duyduğu günlük protein ve aminoasit ihtiyacını karşılar

Vitamin ve mineral bakımından zengindir

İçerisinde yüklü miktarda A, B1, B2, B3, B6, C, E vitaminleri ve folik asit (B9) bulunmaktadır. Sadece vitamin açısından değil, mineral açısından da oldukça zengin olan kenevir tohumunun içerisinde kalsiyum, demir, magnezyum, manganez, fosfor, potasyum, sodyum ve çinko gibi mineraller bulunur.

Beyin sağlığını destekler

Omega yağ asitleri bakımından zengin olduğu için beynin gelişmesini ve sağlığını destekler.

Adet düzensizliğini önler

Gama linoleik asit içerdiği için hem hormon dengesini destekler hem de hormonal sorunlara bağlı olarak yaşanan regl dönemi sancılarına iyi gelir.

Uykusuzluğa iyi gelir

İçerisinde bol miktarda magnezyum bulunduğu için uyku sorunlarına karşı bir çözüm olarak kullanılabilir. Melatonin eksikliğinden kaynaklanan uykusuzluk problemlerini, melatonin hormonu salgılanmasına yardımcı olarak, azaltır.

Kansızlığa iyi gelir

İçerdiği demir sayesinde kansızlık ve kansızlığa bağlı yaşanabilen halsizlik,saç dökülmesi v.b gibi birçok probleme iyi gelir.

KENEVİR TOHUMU NASIL TÜKETİLİR?

Kenevir tohumları çiğ olarak, kavrularak ya da çeşitli tariflerin içerisine ilave edilerek kullanılabilir. Böreklerin üzerine çörek otu gibi serpilebilir, kurabiye ve keklere katılabilir, müsli karışımlarının içine eklenebilir.

PEKİ FAYDALARI SAYMAKLA BİTMEYEN KENEVİRİ KİM NEDEN YASAKLANDI?

  1. R. Hearst, 1900’lü yıllarda Amerika’da gazete, dergilerin ve medyanın sahibiydi. Ormanları vardı ve kağıt üretiyordu. Eğer kenevirden kağıt yapılırsa, milyonlarını kaybedebilirdi. Rockefeller, dünyanın en zengin adamıydı. Petrol şirketi vardı. Bio yakıt olan kenevir yağı da, elbette onun en büyük düşmanıydı.

Mellon, Dupont şirketinin ana hissedarıydı ve petrol ürünlerinden plastik üretmek için patente sahipti. Ve kenevir endüstrisi, onun pazarını tehdit ediyordu.

Sonra ise, Mellon ABD Başkanı Hoover’in hazine bakanı oldu. Bu bahsettiğimiz büyük isimler yaptıkları toplantılarda, kenevirin bir düşman olduğuna karar verdiler. Ve onu ortadan kaldırdılar. Medya aracılığıyla, marihuana sözcüğüyle birlikte keneviri, insanların beynine, zehirli bir uyuşturucu olarak kazıdılar. Kenevir ilaçları piyasadan çekildi, bunun yerini bugün kullanılan kimyasal ilaçlar aldı. Kağıt üretimi için, ormanlar katledildi. Tarım ilaçları ile zehirlenme ve kanser arttı diyebiliriz.

Beslenme ve Diyet Uzmanı Esra Şahin